Kryzys kosztów utrzymania - ostrzeżenie premiera Irlandii

Premier Irlandii wypowiedział się na temat podwyżek cen i dalszego wsparcia dla mieszkańców.

Taoiseach Leo Varadkar udzielił komentarza na temat wysokich kosztów utrzymania w Irlandii.

Koszty utrzymania w Irlandii

Od lutego 2022 roku mieszkańcy Irlandii mierzą się z rosnącymi kosztami życia, a od ponad roku inflacja utrzymuje się na poziomie ponad 5%.

Ceny żywności są teraz o 15% wyższe niż w zeszłym roku, a przeprowadzone niedawno badanie wykazało, że przeciętna rodzina wydaje ponad 1200 euro rocznie więcej na artykuły spożywcze.

Ostatnie dane wskazują, że inflacja zwalnia, jednak zdaniem premiera nie wpłynie to na obniżenie kosztów utrzymania.

Leo Varadkar uważa, że wzrost cen prawdopodobnie będzie „stały”. Poinformował jednak, że rząd podejmie środki wsparcia dla emerytów i osób korzystających z pomocy społecznej.

Dopłaty do rachunków w Irlandii

W tym roku przewidywana jest nadwyżka budżetowa w wysokości 10 mld euro, którą rząd chce wykorzystać na obniżenie podatków dochodowych i zwiększenie kwot wypłacanych osobom o średnich dochodach.

Premier powiedział:

Moim zdaniem powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której ludzie nie płacą najwyższej stawki podatku dochodowego, dopóki nie zarobią 50 000 euro lub więcej.

Rząd planuje też kolejne podwyżki zasiłków socjalnych i emerytur w Budżecie 2024. Leo Varadkar wypowiedział się też w sprawie dalszych dopłat do rachunków za energię elektryczną.

Zapewnił, że rząd nie zamierza zbyt szybko wycofać się z tego wsparcia, jednak ostateczne decyzje będą zależeć od poziomu cen energii. Taoiseach stwierdził, że spodziewa się niedługo spadku cen prądu i gazu przy obserwowanych właśnie spadkach cen benzyny i oleju napędowego.