Kryzys mieszkaniowy w Irlandii - Tysiące osób w zakwaterowaniu tymczasowym

Moratorium dotyczące eksmisji w Irlandii wygasło wraz z ostatnim dniem marca.

W piątek 31 marca wygasły wprowadzone jesienią tymczasowe przepisy zakazujące eksmisji najemców w Irlandii

Zakaz eksmisji w Irlandii

Moratorium obowiązywało od października ubiegłego roku i w tym czasie rząd miał opracować nowy plan przeciwdziałania kryzysowi bezdomności w kraju.

Według danych z Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa, w lutym w zakwaterowaniu tymczasowym przebywało 11 742 osób, w tym 8 369 osób dorosłych i 3 373 dzieci.

Liczba ta spadła o 12 w porównaniu ze styczniem, kiedy w zakwaterowaniu tymczasowym przebywało 11 754 osób.

Opozycja twierdzi, że niewielki spadek liczby osób bezdomnych wskazuje na to, że zakaz eksmisji był skuteczny. Od wielu tygodni trwała kampania mająca na celu utrzymanie moratorium.

Jednak ustawa dotycząca przedłużenia zakazu eksmisji, przygotowana przez partię Sinn Féin, została odrzucona bez głosowania tuż po tym, jak koalicja wygrała w głosowaniu nad wotum zaufania.

Bezdomność w Irlandii

Organizacje charytatywne twierdzą, że zniesienie zakazu eksmisji przyczyni się do wzrostu bezdomności, a organizacje będą nadal miały trudności w radzeniu sobie z rosnącą skalą bezdomności przez zniesienie moratorium.

Tymczasem najnowsze dane wskazują także na najniższą w historii liczbę nieruchomosci dostępnych do wynajęcia w ramach programu Housing Assistant Payment (HAP).

W okresie trzech dni w lutym na rynku dostępnych było jedynie 29 takich nieruchomości.