Kryzys w służbie zdrowia z powodu grypy - setki operacji odwołanych

Nadal rośnie liczba przepełnionych szpitali w Irlandii, które zmuszone są odwołać setki planowanych operacji.

Szpitale w całej Irlandii nadal są przepełnione, brakuje personelu, a liczba chorych nadal rośnie. Kryzys w służbie zdrowia trwa już od kilku tygodni. Trwa sezon grypowy i wciąż przybywa chorych pacjentów.

Mimo apelu HSE, wciąż wiele osób nie korzysta z opieki GP czy South Doc i przyjeżdża na oddział ratunkowy do lokalnego szpitala. To powoduje przepełnione poczekalnie, korytarze i permanentne opóźnienia.

W tym tygodniu prawie wszystkie szpitale w Irlandii zmuszone są odwołać setki operacji, na które pacjenci czekają od wielu miesięcy. Pacjenci są sfrustrowani, bo na kolejny termin mogą czekać wiele miesięcy. W niektórych przypadkach oznacza to znaczne pogorszenie stanu zdrowia.

Minister Zdrowia oczekuje rozwiązania kryzysu od HSE we współpracy z placówkami medycznymi. Na początku tego tygodnia HSE uruchomił specjalną stronę internetową undertheweather.ie, dzięki której pacjenci będą mogli sprawdzić zalecenia lekarskie w związku z symptomami choroby, które u nich wystąpiły. Jeśli nie jest to konieczne, należy zrezygnować z wizyty lekarskiej.