POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wiadomości rozsyłane są do mieszkańców Irlandii za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.

W ostatnich dniach do mieszkańców Irlandii rozsyłane są wiadomości dotyczące próby oszustwa po niedawnym cyberataku na system HSE. W tym celu wykorzystywany jest popularny komunikator WhatsApp.

Wiadomości w Irlandii

Różne wersje anonimowej wiadomości zostały wysłane, lecz łączy je jedno – twierdzenie, że oszuści znają dane wrażliwe mieszkańców i wykorzystują je teraz w różnego typu działalności przestępczej.

Przedstawicie Gardy twierdzą, że wiadomości te to zwykła plotka. Jest to przesłany dalej tekst z nieznanego źródła, który zawiera informacje na tyle szczegółowe, aby były niepokojące i wiarygodne, ale na tyle niejasne, że trudno je zweryfikować.

Wzywają też opinię publiczną, aby nie przekazywała innym osobom anonimowych treści, szczególnie w aplikacjach do przesyłania wiadomości w mediach społecznościowych, takich jak WhatsApp.

Apel do mieszkańców Irlandii

Uważają, że tego typu wiadomości powodują tylko rozprzestrzenianie się dezinformacji i mogą wywołać strach wśród mieszkańców. Na obecną chwilę nie potwierdzono bowiem, aby hakerzy mieli opublikować dane z HSE w internecie.

Apeluje się jednak, aby zachować czujność, ponieważ grupy przestępcze mogą właśnie wykorzystywać strach ludzi i wyłudzać od nich ich dane wrażliwe. A rozsyłane przez WhatsApp komunikaty mogą być jednym z narzędzi do podsycania tego strachu.


DOŁĄCZ DO NAS NA YOU TUBE - ZASUBSKRYBUJ::

Kilka dni temu opublikowano wskazówki dla osób, które podejrzewają, że stały się ofiarą cyberataku w Irlandii:

Więcej: Wykradzione dane mieszkańców Irlandii mogą pojawić się w sieci – ostrzeżenie