POLONIA IRLANDIA

Od publikacji „zielonej listy” toczy się publiczna debata na temat 14-dniowej kwarantanny w Irlandii.

Rząd Irlandii opublikował długo oczekiwaną „zieloną listę” państw, po powrocie z których nie trzeba poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Opublikowanie „zielonej listy” stało pod znakiem zapytania, zwłaszcza gdy były premier Leo Varadkar wyraził swój sceptycyzm czy ta lista w ogóle powinna powstać. Jego zdaniem rządowe zalecenie unikania niepotrzebnych podróży wyklucza powstanie takiej listy.

Niemniej do opublikowania listy doszło, lecz znalazło się na niej zaledwie 15 państw:

Więcej: Jest “zielona lista” w Irlandii! Tylko 15 państw

Nazwy kilku państw, które znalazły się na liście wzbudziły u niektórych osób zdziwienie, uśmiech na twarzy, a nawet złość.

Pojawiły się również pytania o szczegóły 14-dniowej kwarantanny dla podróżujących z państw, których nie ma na „zielonej liście”.

Co oznacza 14-dniowa kwarantanna dla podróżujących do Irlandii?

W związku z wątpliwościami na stronie HSE opublikowano informacje wyjaśniające czym jest ta samoizolacja. Jest to po prostu ograniczenie poruszania się czyli pozostanie w domu i unikanie jak największego kontaktu z innymi ludźmi.

Przez 14 dni nie należy:

  • używać publicznego transportu
  • odwiedzać innych
  • spotykać się twarzą w twarz z każdym, kto jest bardziej zagrożony koronawirusem
  • iść do sklepu, chyba że jest to absolutnie konieczne – w tym przypadku należy zasłonić twarz

HSE przypomina też, że zgodnie z prawem po przybyciu do Irlandii należy wypełnić Covid-19 Passenger Locator Form. Za brak wypełnionego formularza grozi grzywna do €2.500.

Więcej na stronie HSE.ie