Minister Zdrowia poinformował o przyczynach tymczasowego wstrzymania systemu rezerwacji hotelowej kwarantanny w Irlandii.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, wyjawił przyczyny tymczasowego zawieszenia systemu strony, na której można dokonać rezerwacji pokoju w hotelu w ramach obowiązkowej kwarantanny.

Rezerwacje wstrzymano na okres kilku dni – od środy 14 kwietnia do niedzieli 18 kwietnia. Decyzję o wstrzymaniu systemu rezerwacji wydano we wtorek 13 kwietnia.

Początkowo twierdzono, że problemem jest przepustowość hoteli, w których jest teraz wysokie obłożenie podróżnych.

Jednak dzień później minister Donnelly poinformował, że większym problemem jest brak współpracy ze strony niektórych linii lotniczych.

Minister zasugerował, że linie te nie egzekwowały prawnego wymogu zakazującego wpuszczania na pokład samolotu pasażerów bez ważnego testu PCR, formularza Passenger Locator Form i zarezerwowanego pokoju w hotelu.

Problem z dostępnością miejsca w hotelach wynika więc z nagłego wzrostu liczby pasażerów, którzy są objęci obowiązkową kwarantanną, lecz nie mają dokonanych rezerwacji.

Dodatkowo na liście państw wysokiego ryzyka znalazły się bardzo duże kraje jak: USA, Kanada, Włochy i Francja – stwierdził minister Donnelly.

Minister zapewnił, że w najbliższym czasie zwiększona ma zostać liczba miejsc w hotelach przeznaczonych na kwarantannę dla podróżnych. System umożliwia rezerwacje od 19 kwietnia.