Jeszcze w tym tygodniu spodziewane jest ogłoszenie planu znoszenia restrykcji w Irlandii.

Oczekuje się, że w tym tygodniu zostanie ogłoszone znaczne złagodzenie obostrzeń w Irlandii. Uważa się, że wzrost liczby infekcji spowodowany przez wariant Omicron osiągnął szczyt.

Łagodzenie obostrzeń w Irlandii

W najbliższy czwartek 20 stycznia odbędzie się spotkanie doradców z Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego w Irlandii.

Według informacji pojawiających się w irlandzkich mediach, rząd spodziewa się, że członkowie NPHET w swoich zaleceniach zarekomendują znaczne łagodzenie obostrzeń.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że znoszenie restrykcji od lutego będzie odbywać się stopniowo, dodając, że będzie naciskał na „bardziej ambitne i szybsze ponowne otwarcie” w nadchodzących miesiącach.

Przemawiając w programie RTÉ, Leo Varadkar powiedział, że celem powinno być pełne zniesienie wszystkich ograniczeń w tym roku. Zaznaczył jednak przy tym, że nie zostaną one zniesione w „ryzykownym lub lekkomyślnym tempie”.

Znoszenie restrykcji w Irlandii

Według rządowych źródeł, w pierwszej kolejności ma zostać ustalona nowa godzina zamknięcia lokali gastronomicznych, która przypadać ma na godzinę 24:00 (obecnie jest to godzina 20:00).

Spodziewane jest również zwiększenie limitu osób, które mogą brać udział w weselach i pogrzebach, a także zwiększenie limitu osób biorących udział w imprezach sportowych na świeżym powietrzu.

Przewiduje się także rozluźnienie ograniczeń dotyczących liczby osób dopuszczonych do udziału w imprezach sportowych i rozrywkowych w pomieszczeniach.

Oficjalne informacje od przedstawicieli rządu na temat planu zniesienia obostrzeń spodziewane są w piątek 21 stycznia w godzinach popołudniowych.