POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Łagodzenie obostrzeń w Irlandii odbywać się będzie w kilku etapach.

Od wtorku 4 maja 2021 roku rozpocznie się stopniowe znoszenie ograniczeń w Irlandii.

Łagodzenie obostrzeń

W związku ze stabilną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowano o wycofaniu Poziomu 5 restrykcji. Nowy plan rządu został opublikowany w czwartek 29 kwietnia:

Więcej: Restrykcje w Irlandii – jest plan łagodzenia obostrzeń

Pierwszy etap, który przypada na 4 maja, rozpocznie pełne otwarcie prac w sektorze budowlanym. Do pracy powrócą także osoby, które wykonują swoje obowiązki na dworze (np. mycie okien, prace konserwacyjne).

Od 10 maja złagodzonych zostanie wiele innych obostrzeń, w tym zakaz podróżowania poza obręb 20 km od miejsca zamieszkania. Ponownie otwarty zostanie m.in. handel detaliczny czy usługi osobiste.

Znoszenie ograniczeń

W związku ze znoszeniem ograniczeń, dr Tony Holohan opublikował list otwarty do zaszczepionych mieszkańców, w którym zachęca do bezpiecznego wznowienia życia towarzyskiego.

Jednocześnie Naczelny Lekarz Irlandii apeluje, aby w dalszym ciągu przestrzegać zaleceń dotyczących zdrowia publicznego, także po zaszczepieniu.

Dr Holohan ostrzega, że pandemia jeszcze się nie skończyła i zbyt częste mieszanie się społeczne – szczególnie w pomieszczeniach, może doprowadzić do kolejnego wzrostu liczby przypadków.

A taki wzrost zakażeń mógłby spowolnić plan znoszenia kolejnych restrykcji, który zaplanowano na następne tygodnie i miesiące.