Landlord z piłą tarczową - brutalna próba eksmisji w Irlandii

Funkcjonariusze Gardy potwierdzili, że prowadzą dochodzenie w sprawie krążącego w mediach społecznościowych filmu.

W mediach społecznościowych opublikowany został film przedstawiający rzekomą brutalną próbę eksmisji najemców w Irlandii.

Eksmisja w Irlandii

Funkcjonariusze Gardy potwierdzili, że prowadzą dochodzenie w sprawie filmu, na którym mężczyzna grozi innemu mężczyźnie piłą tarczową.

O szczegółach tego wstrząsającego zdarzenia opowiedział sam poszkodowany najemca, który twierdzi, że landlord brutalnie usiłuje eksmitować jego rodzinę.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po południu i była to druga próba eksmisji w ciągu dwóch tygodni. Wcześniej landlord przyjechał ze ślusarzem i usiłował wymienić zamki w drzwiach.

Twierdził przy tym, że najemcy zalegali z opłatą czynszu. W odpowiedzi na ten zarzut najemca poinformował, że pieniądze wysłane pierwotnie na konto ladlorda „odbijały się” i nie mógł skontaktować się z właścicielem.

W tym czasie w domu przebywała żona najemcy z dwójką małych dzieci, jej mąż był w pracy. Kobieta poinformowała męża o zdarzeniu, a ten wezwał patrol Gardy.

Mężczyzna twierdzi, że został poinformowany, iż sprawa ma charakter cywilny i Garda nie ma obowiązku interweniować w tej sytuacji. Po naleganiach najemcy wysłano patrol Gardy, jednak w tym czasie landlord uspokoił się i opuścił nieruchomość.

W poniedziałek, po dwóch tygodniach od zdarzenia, landlord pojawił się z piłą tarczową i używając gróźb karalnych i rasistowskich określeń, usiłował eksmitować rodzinę.

Najemca nagrał film jako dowód na zastraszanie rodziny przez landlorda. Zarejestrował moment przecinania drzwi do domu piłą tarczową i ponownie wezwał Gardę.

Tym razem funkcjonariusze zareagowali na wezwanie, a na miejscu przeprosili za wcześniejsze zachowanie swoich kolegów.

Oświadczenie Gardy

W oświadczeniu rzecznik Gardy powiedział, że „An Garda Síochána wie o krążącym w Internecie wideo i może potwierdzić, że nawiązano osobisty kontakt z osobą prywatną.”

Poinformował też, iż trwają czynności wyjaśniające, a „każda osoba, która uważa, że została źle potraktowana przez członka An Garda Síochána, ma prawo złożyć skargę do Komisji Rzecznika Praw Obywatelskich Garda Síochána”.