Właściciele domów do wynajęcia w Irlandii wzywają do zakończenia „nielegalnej” kontroli czynszów.

Grupa prywatnych właścicieli nieruchomości zapowiada walkę z kontrolą czynszów. Przygotowali już list skierowany do nowego Ministra ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy.

W swoim liście apelują o zakończenie „nielegalnej” kontroli czynszów i ponowne rozpatrzenie wprowadzonego systemu stref „zamrożonych czynszów” – czytaj więcej: Dodano kolejne miasta do strefy „zamrożonych czynszów”. Lista wszystkich miast

Landlordowie chcą być traktowani sprawiedliwie. Większość z nich nie zgadza się na kontrolę wysokości czynszów. Uważają, że mają prawo stanowić o swojej własności i o warunkach wynajmu, w tym wysokości czynszu. Według najnowszych danych już ponad 57% wynajmowanych lokali znajduje się w strefie chronionej.

Nowy Minister ds. Mieszkalnictwa musi się zmierzyć nie tylko z niezadowoleniem ze strony landlordów, lecz także z kwestią nadal rosnącej liczby osób bezdomnych. Oprócz tego pozostaje ważna kwestia drastycznie wysokich cen czynszów i niewystarczającej ilości domów socjalnych.

Premier Leo Varadkar poinstruował już ministra o wprowadzeniu w ciągu najbliższych trzech miesięcy tzw. Government’s Housing Action Plan – Rebuilding Ireland. Odbędzie się także dyskusja na temat efektu wprowadzenia „rent pressure zone”, gdzie zostaną przedstawione wnioski za okres 6 miesięcy od ich wprowadzenia.

Nie wiadomo czy system „stref chronionych” wpłynął na obniżenie cen wynajmu domów i mieszkań. Najnowsze dane wskazują bowiem, że czynsze w całej Irlandii nadal rosną, jedynie w Dublinie są tańsze w porównaniu do cen z grudnia 2016 roku.