Nagłośnioną przez dziennikarzy sprawę skomentował przedstawiciel służby zdrowia w Irlandii.

Kilku lekarzy rodzinnych w Irlandii odmawia swoim pacjentom podania szczepionki przeciw Covid-19. Sprawa jednego z nich została nagłośniona podczas konferencji prasowej dla dziennikarzy.

Szef HSE, Paul Reid, skomentował doniesienia o doktorze Waters z Celbridge w hrabstwie Kildare. Lekarz ten odmawia podawania swoim pacjentom szczepionki, nie kieruje ich również na testy na obecność SARS-CoV-2.

Jak wynika z jego oświadczenia podanego w audycji Liveline RTÉ, lekarz jest „sumiennym przeciwnikiem” sposobu, w jaki władze w Irlandii postępują z Covid-19.

Poinformował również, że nie podałby szczepionki pacjentom, bo sam też obawia się ją przyjąć. Dodał jednak, że nie będzie stał na przeszkodzie, aby jego pacjenci otrzymali szczepionkę w innym miejscu.

W rozmowie z The Irish Times dr Gerard Waters potwierdził, że nie poda szczepionki, ponieważ uważa, że jest ona niegodna zaufania i niepotrzebna.

W jego opinii jest kilka niewyjaśnionych kwestii związanych ze śmiertelnością z powodu koronawirusa. Jego zdaniem powinno się też przeprowadzać sekcję zwłok we wszystkich przypadkach, w których śmierć była powiązana z Covid-19.

Paul Reid skomentował postawę lekarza rodzinnego jako „szokującą”. Zapowiedział też, że podjęte zostaną w tej kwestii alternatywne działania. Pacjenci tego lekarza będą kierowani na szczepienia do innych placówek.