POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zbyt wczesne zniesienie lockdown w Irlandii może spowodować przedłużenie ferii świątecznych dla uczniów.

W ten weekend w Irlandii rozpoczął się czas świątecznej zabawy. Chociaż sklepy i inne punkty handlowe wznowiły działalność we wtorek, to restauracje i gastropuby otwarto w piątek.

Jednocześnie pojawiły się głosy, że zbyt wcześnie zniesiono blokadę i być może trzeba będzie rozważyć przedłużenie przerwy świątecznej w styczniu.

Eksperci Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) powiedzieli państwom członkowskim, że wczesne zniesienie najsurowszych ograniczeń może doprowadzić do szybszego wzrostu infekcji.

W raporcie (ECDC) stwierdzono, że ryzyko zakażenia Covid-19 w społeczeństwie w święta Bożego Narodzenia jest wysokie. W przypadku osób najbardziej narażonych jest ono bardzo wysokie.

Modelowe prognozy ECDC pokazują, że zniesienie lockdown 21 grudnia może spowodować wzrost liczby hospitalizacji na początku stycznia. Zniesienie blokady przed 7 grudnia może prowadzić do wzrostu zakażeń nawet przed Wigilią.

Europejscy eksperci sugerują więc, by rozważyć przedłużenie ferii świątecznych lub naukę w trybie zdalnym dla uczniów po Bożym Narodzeniu.

Raport ECDC nie został jeszcze skomentowany przez irlandzki rząd, ani ekspertów z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

W listopadzie Minister Edukacji wykluczyła wcześniejsze rozpoczęcie ferii świątecznych dla uczniów:

Czytaj: Dodatkowe dni ferii świątecznych dla uczniów w Irlandii – TUI