Ponad tysiąc punktów kontrolnych zostało rozstawionych na terenie całej Irlandii.

W czwartek 2 czerwca rozpoczęła się specjalna operacja Gardy, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Irlandii.

Kontrola prędkości w Irlandii

Na terenie całego kraju rozstawiono ponad 1300 punktów kontrolnych, w których kierowcy będą sprawdzani pod kątem trzeźwości oraz przestrzegania przepisów jak zapinanie pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy.

Liczne patrole Gardy będą również kontrolować prędkość, z jaką poruszają się kierowcy podczas długiego weekendu. Akcja „Slow Down Day” rozpoczęła się o 07:00 rano i zakończy się w piątek o godzinie 07:00 rano.

Do końca długiego weekendu można jednak spodziewać się zwiększonej obecności Gardy na wielu drogach. Ma to wpłynąć na zachowanie kierowców i zapobiec wypadkom, których w ostatnim czasie znacznie przybyło w całej Irlandii.

Wypadek w Irlandii

Ostatnie dane pokazują, że do tej pory na irlandzkich drogach w tym roku zginęło 70 osób, co stanowi wzrost o 26 zgonów w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

W ciągu ostatnich pięciu lat, podczas kolizji z okazji długiego weekendu w czerwcu, liczba osób zabitych lub ciężko rannych wzrosła do 90.

Członkowie Road Safety Authority (RSA) twierdzą, że badania wielokrotnie wykazały, że kierowcy przeceniają ilość czasu, jaką mogą zyskać, przyspieszając w tak zwanym błędzie prędkości.

Tymczasem ​​zmniejszenie średniej prędkości o 5% może skutkować zmniejszeniem liczby śmiertelnych kolizji o 30%, a zatem zmniejszenie prędkości kierowców ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na drogach – twierdzi RSA.