POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

To konsekwencje tymczasowych przepisów wprowadzonych wcześniej przez rząd w Irlandii.

W systemie Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) w Irlandii znajduje się obecnie ponad 92.500 wniosków o egzamin na prawo jazdy.

Lista oczekujących

Ponad 10.000 z nich ma umówione spotkanie. Kolejne 24.500 wniosków zostało uznanych za niekwalifikujące się – zwykle dlatego, że kierowcy nie wzięli wystarczającej liczby godzin nauki jazdy.

Pozostałe 57.600 kwalifikuje się do testu, ale znajduje się na liście oczekujących. Obejmuje to ponad 7.000 osób w Tallaght w Dublinie – co jest najdłuższą listą w kraju.

Według danych, ośrodki egzaminacyjne w Kildare i Cork mają na swoich listach oczekujących ponad 2.500 osób. Sytuacja nie jest też ciekawa w Carlow, Galway, Limerick, Louth, Meath i Waterford. Tam w kolejkach czeka ponad 1.000 osób.

Prawo jazdy

Brian Farrell z Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) mówi, że te duże zaległości wynikają z wprowadzonych wcześniej tymczasowych przepisów zawieszających egzaminy dla kierowców.

Przedstawiciel RSA twierdzi jednak, że urząd „robi postępy w radzeniu sobie z zaległościami – do tej pory w 2021 roku przeprowadzono ponad 120.000 egzaminów na prawo jazdy. Jego zdaniem usunięcie zaległości w kraju zajmie jeszcze kilka miesięcy:

Mamy nadzieję, że w lutym przyszłego roku będziemy w sytuacji, w której średni krajowy czas oczekiwania wyniesie 12 tygodni.

W 2019 roku średni czas oczekiwania na egzamin wynosił osiem tygodni. W lipcu 2021 roku było to już 15 tygodni (nieoficjalnie 18 miesięcy). Na stronie RSA można przeczytać, że w założeniu dąży się do tego, aby średni krajowy czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy wynosił 10 tygodni.