POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dyrektor Medyczny Irlandii wystąpił z publicznym apelem do osób mieszkających i pracujących w Dublinie.

Dyrektor Medyczny dr Ronan Glynn zwrócił się do mieszkańców oraz osób pracujących w Dublinie o podwojenie wysiłków, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W piątek 11/09/2020 poinformowano o kolejnych 211 przypadkach Covid-19, z czego 121 dotyczy Dublina. W ostatnich dwóch tygodniach w stolicy potwierdzono w sumie o 1.055 przypadków.

Dr Glynn twierdzi, że dzienny przyrost zakażeń w Dublinie wynosi 4% dziennie, a liczba R0 utrzymuje się na poziomie 1.4. Jeśli nic się nie zmieni, liczba zakażeń w stolicy podwoi się w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

W swoim wystąpieniu Dyrektor Medyczny, a zarazem szef National Public Health Emergency Team (NPHET) prosił ludzi o „natychmiastowe pozytywne działanie”, by dokonać „małych, ale istotnych zmian”.

Prośba do mieszkańców Dublina:

  • Postaraj się spotykać z mniejszą liczbą osób w swoim domu
  • Ogranicz kontakty społeczne tak bardzo, jak to możliwe
  • Unikaj tłumów
  • Ustal priorytety ludzi, z którymi chcesz się spotkać, ale staraj się, aby grupy były małe i widuj je regularnie, zamiast spotykać się z wieloma różnymi osobami z wielu różnych gospodarstw domowych
  • Skoncentruj się na swoim kręgu w nadchodzących tygodniach

Dr Glynn przypomniał też o zachowywaniu dystansu, myciu rąk i zasłanianiu twarzy.

Decyzja w sprawie lockdown stolicy Irlandii

Tymczasem portal Irish Post opisuje sprawę rekomendacji NPHET dla wprowadzenia blokady Dublina. Oficjalna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego mieli omówić tę kwestię podczas piątkowego posiedzenia gabinetu rządu.

Lockdown miałby potrwać trzy tygodnie, a restrykcje mogą oznaczać zamknięcie niektórych obiektów, ograniczenia w poruszaniu się czy ograniczenie liczby osób podczas spotkań.

Decyzję poznamy prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia, kiedy rząd ogłosi swój nowy długoterminowy plan „życia z Covid-19” w Irlandii.