POLONIA IRLANDIA

Lockdown Irlandii ma się zakończyć już w najbliższych tygodniach – rząd pracuje nad nowym planem.

Taoiseach Irlandii powiedział w programie The Hard Shoulder w Newstalk, że kraj jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia wielu sektorów – w tym fryzjerów, barberów, nieistotnego handlu detalicznego, sportu bezkontaktowego dla dorosłych i usług religijnych.

Lockdown Irlandii

Premier Micheál Martin zapewnił, że szczepienia osób starszych i najbardziej narażonych dały Irlandii mocną pozycję do ponownego otwarcia zgodnie z planem.

Trudności z wprowadzaniem szczepionek czy liczba dziennych przypadków zakażeń w Irlandii nie powstrzymają Irlandii przed ponownym otwarciem – uważa Taoiseach.

Minister Stanu w Departamencie Przedsiębiorczości, Robert Troy, potwierdził te informacje. Zaktualizowany plan będzie prawdopodobnie obejmował przywrócenie od maja usługi „click i collect”, sprzedaży detalicznej nieistotnej, pozostałej części budownictwa i usług osobistych – twierdzi.

Robert Troy powiedział, że plan będzie zawierał również mapę drogową ponownego otwarcia hoteli i gastronomii od końca maja i początku czerwca.

Znoszenia obostrzeń w Irlandii

W drugiej połowie maja rząd planuje opublikowanie Krajowego Planu Naprawy Gospodarczej. Będzie to program polegający na stymulacji irlandzkiej gospodarki.

Ostateczna decyzja rządu w sprawie zniesienia lockdownu Irlandii zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, po uzyskaniu rekomendacji od Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

Czytaj też: To już ostatni lockdown Irlandii. Co z planem znoszenia obostrzeń?