POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci z NPHET wypowiedzieli się na temat wcześniejszego zniesienia blokady w Irlandii.

Główny Lekarz Medyczny Irlandii Tony Holohan wezwał mieszkańców do kontynuowania ograniczeń Poziomu 5, które obowiązują od prawie dwóch tygodni.

Szef NPHET powiedział, że wyraźnie widać pewne postępy, ale jest o wiele za wcześnie, aby powiedzieć, że jego zespół jest zadowolony z tego, „gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy”.

Dobre informacje są takie, że liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w ciągu ostatnich siedmiu dni spadła o 33% w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Spadła też liczba osób leczonych w szpitalu, a liczba pacjentów na oddziale intensywnej terapii od trzech dni utrzymuje się na stałym poziomie.

Mimo to, jak twierdzi dr Holohan, w dalszym ciągu liczba nowych przypadków utrzymuje się na poziomie ok. 800 dziennie, podczas gdy celem jest obniżenie tej liczby do 50-100 przypadków dziennie.

Jest więc mało prawdopodobne, aby Irlandia przedwcześnie opuściła blokadę na Poziomie 5. Podobnie dr Cillian De Gascun odrzucił sugestie, aby planowany do 1 grudnia lockdown zakończył się wcześniej.

Poinformował on, że plan NPHET jest taki, aby w ciągu 6 tygodni obniżyć poziom zachorowań do tak niskiego poziomu, jak to tylko możliwe. Eksperci chcą mieć pewność, że możliwe jest stłumienie wirusa, aby „powrócić do poziomów, które mieliśmy latem”.