POLONIA IRLANDIA

Irlandia wkracza do kluczowej fazy, która może zakończyć się decyzją o drugim lockdownie.

Temat drugiej pełnej blokady Irlandii (lockdownu) powraca juz od kilku dni. W sobotę 29/08/2020 pojawiły się nowe informacje na ten temat.

Minęło właśnie pół roku od pojawienia się pierwsze przypadku Covid-19 w Irlandii. Pełniący obowiązki Dyrektora Medycznego Ronan Glynn powiedział, że kraj będzie musiał wykazać się dalszą wytrzymałością, aby pokonać wirusa oraz że Irlandia znajduje się teraz w trudniejszej fazie.

Wcześniej dr Cillian de Gascun, Przewodniczący Eksperckiej Grupy Doradczej ds. Covid-19 (NPHET) poinformował, że jego grupa chce uniknąć kolejnego lockdownu. Decydujące mają okazać się kolejne dwa tygodnie.

NPHET ma nadzieję, że wprowadzone ograniczenia dadzą oczekiwany rezultat, przyczynią się do zmniejszenia liczby zakażeń Covid-19 i blokada kraju nie będzie konieczna.

Zaznaczył jednak, że faza „zostań w domu” na wiosnę br. przyniosła efekt. Jest to „narzędzie w zbrojowni, którego nie wykluczasz definitywnie”.

Dr de Gascun powiedział też, że to naprawdę ważne, aby ludzie kontynuowali stosowanie wytycznych dotyczących zdrowia publicznego. Dodał przy tym, że nie można utrzymać blokady krajowej przez dłuższy czas – biorąc pod uwagę jej wpływ na gospodarkę.