POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd Irlandii przygotowuje się do stopniowego znoszenia ograniczeń czyli tzw. lockdown.

Do 05/05/2020 obowiązują w Irlandii restrykcje w ramach tzw. lockdown. Rząd przygotowuje się jednak do stopniowego znoszenia ograniczeń.

W czwartek 16/04/2020 pojawiły się informacje, że Irlandia osiągnęła stabilizację sytuacji jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się infekcji Covid-19 (plateau).

Podstawowa liczba odtwarzania (R0) w Irlandii

Minister Zdrowia Simon Harris poinformował, że liczba R0 dla Covid-19 w Irlandii wynosi obecnie między 0,7 a 1, co jest dowodem na słuszność wprowadzonych w marcu i kwietniu obostrzeń. Na początku epidemii liczba R0 wynosiła między 2 a 4.

R0 czyli podstawowa liczba odtwarzania to teoretyczna liczba osób, której każdy chory przekazuje zakażenie czyli średnia liczba osób zarażonych bezpośrednio przez daną osobę.

Wprowadzone w Irlandii restrykcje miały na celu zmniejszenie liczby R0 do wartości poniżej 1. Był to najważniejszy warunek, aby rząd mógł zacząć znosić ograniczenia.

Minister Harris zaznaczył jednak, że plateau w żaden sposób nie oznacza spadku liczby nowych przypadków koronawirusa. Ustabilizowała się po prostu liczba pacjentów hospitalizowanych i wymagających pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Zniesienie lockdown w Irlandii

Taoiseach Leo Varadkar poinformował, że rząd musi teraz przemyśleć proces stopniowego znoszenia ograniczeń czyli tzw. lockdown. Pomoże w tym m.in. obserwacja strategii w innych państwach.

Plan ten oparty będzie na:

  • Danych epidemiologicznych dotyczących liczby przypadków, hospitalizacji, opieki na oddziale intensywnej terapii, liczby zgonów
  • Wydajności służby zdrowia
  • Wydajności przeprowadzanych testów i śledzenia kontaktów z osobami zarażonymi

Premier zaznaczył przy tym, że w przypadku ponownego skoku liczby zakażeń, rząd może przywrócić niektóre obostrzenia. Cały proces znoszenia obostrzeń może być dynamiczny i potrwać nawet kilka miesięcy.