POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Organizacja charytatywna Dogs Trust Ireland informuje o alarmującej sytuacji psów w Irlandii.

Przedstawiciele organizacji charytatywnej Dogs Trust Ireland alarmują w sprawie psów masowo zwracanych do schronisk w Irlandii.

Schronisko dla psów

Dyrektor ds. Komunikacji w Dogs Trust, Ciara Byrne, poinformowała, że wielu właścicieli podaje jako powód problemy z zachowaniem psów po ich powrocie do pracy i życia towarzyskiego.

Psy, które zostały kupione lub adoptowane podczas lockdownu, były przyzwyczajone do stałej obecności domowników. Jednak wraz ze zniesieniem ograniczeń zwierzęta zaczęły być zostawiane same na dłuższy czas.

Taka nagła zmiana warunków wzbudziła w nich niepokój i zdezorientowanie, a to stało się źródłem ich problemów behawioralnych.

Problemy

Pracownicy organizacji ostrzegali wcześniej przed taką sytuacją – w kwietniu 2020, kiedy wprowadzono blokadę kraju. Apelowano wówczas, by mieszkańcy nie kupowali czy adoptowali psów, jeśli po zakończeniu lockdownu będą musieli wrócić do pracy.

Ostrzegano, że psy stają się bardzo zależne od towarzystwa ludzi i gdy po zniesieniu ograniczeń zostaną same, to może się u nich rozwinąć silny lęk separacyjny:

Musimy pamiętać, że dla naszych psów jesteśmy całym ich światem i im więcej czasu spędzają w naszym bezpośrednim towarzystwie, tym bardziej przyzwyczajają się do tego i mogą się denerwować, gdy nie ma nas w pobliżu.

Organizacja Dogs Trust ujawniła, że codziennie otrzymuje osiem próśb od osób, które chcą oddać do schroniska swoje psy. W tym roku do tej pory oddano już więcej psów, co w całym 2020 roku.

Więcej: dogstrust.ie