POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Topnieją nadzieje na powrót uczniów do szkół w Irlandii.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly poinformował, że w środę rano opublikowana zostanie decyzja rządu w sprawie powrotu uczniów do szkół.

Ze wstępnych informacji pojawiających się w irlandzkich mediach wynika, że rząd rozważa zamknięcie szkół do końca stycznia.

Powodem jest stale rosnąca liczba zakażeń Covid-19 w kraju. Naczelny Lekarz dr Tony Holohan poinformował w poniedziałek, że obecny poziom transmisji wirusa przewyższa ten z początku pandemii.

Członkowie zespołu NPHET nie zarekomendowali jeszcze zamknięcia szkół. Swoje wątpliwości kierują do rządu przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli.

Już od kilku dni oczekują od rządu gwarancji bezpiecznego powrotu do szkół. W poniedziałek przedstawiciele Teachers’ Union of Ireland (TUI) zasugerowali, by po raz kolejny przesunąć powrót uczniów do zajęć w szkołach – tym razem do 18 stycznia.

Ich zdaniem do tego czasu wiadomo już będzie czy wprowadzone na koniec roku restrykcje dały efekt. Nauczyciele uważają też, że zbyt wczesne otwarcie jest „lekkomyślnym kuszeniem losu”.

Źródło rządowe podało natomiast, że szkoły mogą zostać zamknięte nie dlatego, że są niebezpieczne, ale w celu zatrzymania przemieszczania się około miliona mieszkańców.

Nie jest też wykluczone, że uczniowie w Irlandii przejdą na naukę w trybie zdalnym – tak jak stało się to właśnie w Wielkiej Brytanii.

We wtorek członkowie NPHET mają spotkać się z przedstawicielami rządu i jeszcze raz wspólnie omówić tę kwestię.