POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci ds. zdrowia w Irlandii apelują o pozostanie w domach.

To początek trzeciej fali pandemii koronawirusa w Irlandii – twierdzi prof. Philip Nolan z Grupy Doradczej ds. Modelowania Epidemiologicznego w NPHET.

W poniedziałek 21/12/2020 potwierdzono 727 nowych zakażeń Covid-19 w Irlandii. Zdaniem prof. Nolana wzrost liczby przypadków wynika ze zwiększonych kontaktów społecznych.

Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to przed końcem roku można się spodziewać 900 przypadków dziennie, a do 06/01/2021 może to już być 1.300 przypadków dziennie.

Dyrektor Medyczny dr Tony Holohan poinformował, że wirus rozprzestrzenia się teraz bardzo szybko. Apeluje przy tym do mieszkańców, by rezygnowali ze spotkań towarzyskich i pozostali w domach.

Dr Holohan prosi, by zrezygnować z wyjść do restauracji i z nieistotnych podróży. Osobom, które przybyły do Irlandii w ostatnich 14 dniach, zaleca poddanie się samoizolacji i wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Podobnie porada dotyczy osób, które przybyły z Wielkiej Brytanii. Na obecną chwilę nie wykryto w Irlandii nowej mutacji SARS-CoV-2, lecz eksperci nie wykluczają takiej ewentualności.

We wtorek rząd ogłosi swoją decyzję w sprawie nowych ograniczeń w Irlandii. Prawdopodobnie restrykcje zostaną zaostrzone między 26 a 30 grudnia.