POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Znane są zalecenia dotyczące zasłaniania twarzy przez uczniów szkół podstawowych w Irlandii.

Minister Edukacji w Irlandii, Norma Foley, przemawiała w środę w Dáil, gdzie odpowiadała na pytania dotyczące m.in. kwestii zasłaniania twarzy czy wykonywania testów antygenowych w szkołach.

W zeszłym roku nie zalecano noszenia maseczek przez uczniów szkół podstawowych. Maseczki ochronne wymagane były u:

  • Uczniów szkół średnich
  • Nauczycieli szkół podstawowych
  • Nauczycieli szkół średnich
  • Asystentów osób niepełnosprawnych

Kwestia ta ponownie wróciła do dyskusji, ponieważ rozpoczął się właśnie powrót uczniów do szkół. Sytuacja epidemiczna w Irlandii ulega stopniowej poprawie. Są jednak obawy o wzrost zakażeń w miarę realizacji kolejnych etapów otwierania szkół.

Minister Foley oświadczyła przed Komisją ds. Edukacji, że w tym momencie NPHET nie zaleca dzieciom ze szkół podstawowych zasłaniania twarzy. Uczniowie mogą nosić maseczki, lecz nie jest to wymagane.

W kwestii wprowadzenia szybkich testów antygenowych w szkołach minister powiedziała, że testy zostaną wdrożone, jeśli takie będzie zalecenie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego w Irlandii.

Minister Foley czeka rownież na raport profesora Marka Fergusona z Science Foundation Ireland, który przygotowuje właśnie raport dotyczący testów antygenowych. Raport będzie kluczowy w podjęciu decyzji odnośnie wprowadzenia testów w Irlandii.

W niedługim czasie ma pojawić się także rekomendacja specjalnej grupy doradczej dotycząca zwiększonej wentylacji pomieszczeń w placówkach oświatowych.

Obecnie zaleca się otwieranie okien przed lekcjami i po lekcjach. Jednak w nadchodzących tygodniach do szkół stopniowo powracać będą kolejne grupy uczniów, co może wymagać podjęcia dodatkowych środków ostrożności.