Pierwszy leczniczy produkt konopny dostarczany za pośrednictwem HSE będzie dostępny dla pacjentów w Irlandii od przyszłego miesiąca.

HSE poinformował, że CannEpil, lek na bazie kannabidiolu (CBD) i tetrahydrokannabinolu (THC), ma zostać udostępniony w październiku w ramach programu Medical Cannabis Access Program (MCAP).

Lek CBD

Lek jest dostępny dla ograniczonej liczby pacjentów i można uzyskać do niego dostęp z odpowiednią receptą wystawioną przez specjalistę.

W 2019 roku zatwierdzono w Irlandii legalne używanie konopii indyjskich w celach medycznych – dla pacjentów cierpiących na:

  • spastyczność związaną ze stwardnieniem rozsianym
  • nudności i wymioty związane z chemioterapią
  • ciężką, oporną na leczenie epilepsją

Shaun Flanagan, zastępca krajowego dyrektora ds. refundacji usług podstawowej opieki zdrowotnej w HSE, powiedział, że spodziewa się, że jeden produkt, CannEpil, będzie dostępny w październiku.

Konopie indyjskie

Oprócz CannEpil zatwierdzone są jeszcze dwa produkty – Aurora High CBD Oil oraz Tilray Oral Solution. Na obecną chwilę jednak nie wiadomo kiedy te produkty trafią na irlandzki rynek.

W Irlandii konopie indyjskie są narkotykami kontrolowanymi zgodnie z ustawami o nadużywaniu narkotyków. Rekreacyjne używanie konopii indyjskich jest nielegalne i nadal wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Więcej: gov.ie