Parlament w Irlandii zajmie się kwestią kontroli bezpieczeństwa wybudowanych domów i apartamentów.

Po pożarze Grenfell Tower w Londynie z kilku miejsc w kraju zaczęły dochodzić sygnały, że podobna tragedia może spotkać wielu mieszkańców Irlandii.

Partia Zielonych (The Green Party) chce wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za regulację standardów budowanych domów i apartamentów. Pełniący tę funkcję Główny Koordynator ds. Bezpieczeństwa będzie m.in. zlecać kontrole nowych nieruchomości pod względem spełniania wymogów zasad bezpieczeństwa, w tym przeciwpożarowych. Będzie także przyjmował wnioski od osób, które wykryją rażące błędy budowlane w swoich domach.

W kilku miejscach Irlandii pojawiły się głosy niepokoju, dotyczące bezpieczeństwa wybudowanych już wcześniej domów, zwłaszcza tych, które powstały w okresie Celtyckiego Tygrysa. Zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy, wyrażają niepokój odnośnie nieruchomości, które powstały dzięki pracy niewykwalifikowanych robotników. Twierdzą, że wielu mieszkańcom może zagrażać niebezpieczeństwo.

Obecnie przemysł budowlany ponownie rozwija się, chociaż nie w tym tempie jak to miało miejsce przed kryzysem. Pracownicy budowlani są zatrudniani tylko jeśli posiadają odpowiednie kwalifikacje. Mimo to Partia Zielonych chce wprowadzenia zmian w obecnych regulacjach dotyczących bezpieczeństwa, które uważa za przestarzałe.

W tym tygodniu parlament Dáil ma zająć się tą kwestią. Podczas debaty ma zostać szczegółowo omówiona propozycja powołania stanowiska Koordynatora ds. Bezpieczeństwa, a także przedstawiony zostanie zakres jego obowiązków.