Minister ostrzegł, że dostawy energii elektrycznej w Irlandii mogą być „bardzo ograniczone”.

Minister Środowiska, Klimatu i Komunikacji, Eamon Ryan, ostrzegł, że dostawy energii elektrycznej w Irlandii mogą być „bardzo ograniczone” w nadchodzących latach.

Dostawy energii

Minister Ryan dodał, że chociaż dostawy energii mogą być ograniczone przez najbliższych kilka lat, rząd ma plany awaryjne:

To bardzo napięta sytuacja przez następne dwa, trzy, cztery lata, podczas gdy będziemy budować systemy zasilania awaryjnego zasilane bateriami i gazem.

Komentarz ministra pojawił się po opublikowaniu raportu operatora sieci krajowej, EirGrid. W raporcie stwierdzono, że w najbliższych latach nie będzie wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby zaspokoić popyt.

Rząd został w nim wezwany do podjęcia natychmiastowych działań, aby mieszkańcom Irlandii nie zabrakło prądu. Minister Ryan zapewnił, że rząd nastawia się na rozwój źródeł energii odnawialnej.

Minister stwierdził:

Nasz obszar morski jest dziesięciokrotnie większy niż obszar lądowy i prawdopodobnie jest miejscem najbardziej bogatym w energię. Energia wiatrowa na morzu jest ogromna i istnieje realny potencjał, aby wykorzystać to i być w stanie zasilić nie tylko przemysł, ale także transport, całą gamę różnych potrzeb.

Ostrzeżenie EirGrid skłoniło do wkroczenia Komisję ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU). Komisja nakazała podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostaw, w tym użycie tymczasowych generatorów i by starsze elektrownie pozostały otwarte (w tym opalany węglem Moneypoint).