POLONIA IRLANDIA

Według najnowszych danych liczba nowych najemców w Irlandii nadal gwałtownie spada.

Czynsze w Irlandii są o 8,3% wyższe niż w tym samym czasie w 2020 roku – jak wynika z najnowszych danych Residential Tenancies Board (RTB). Średni czynsz w całym kraju wynosi obecnie 1.397 euro miesięcznie.

Czynsze w Irlandii

W dalszym ciągu najwyższy średni czynsz w całym kraju ma Dublin i wynosi on 1.916 euro miesięcznie. Natomiast najniższy średni czynsz płacą mieszkańcy Leitrim, w wynosi on 731 euro.

Dublin od początku pandemii odnotował większy początkowy spadek i wolniejsze odbicie wzrostu cen najmu niż w innych hrabstwach. Mimo to ceny dla większości najemców są nieprzystępne.

Średni czynsz za dom z trzema sypialniami w Irlandii wynosi obecnie 1.362 euro, w Dublinie trzeba płacić 2.161 euro miesięcznie.

Najemcy w Irlandii

Liczba nowych najemców wchodzących na rynek nadal gwałtownie spada. W trzecim kwartale tego roku na terenie całego kraju zarejestrowano 15,711 umów najmu.

Niższa liczba rejestracji najemców wpłynęła na średnie ceny czynszów, co najwyraźniej odzwierciedla tendencja do dłuższego pozostawania w wynajmowanych nieruchomościach – jak twierdzi przedstawiciel RTB.

Więcej: rtb.ie