POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Irlandia otrzyma aż 13 miliardów euro na specjalne konto depozytowe, chociaż nie chciała tych pieniędzy.

W Irlandii swoje siedziby ma wiele międzynarodowych firm. Wybierają ten kraj ze względu na bardzo korzystne podatki. Dzięki niskim stawkom podatkowym w Irlandii międzynarodowe koncerny mogą oszczędzać miliardy euro.

Irlandia kontra Komisja Europejska

Faktem jest, że wiele krajów w Unii Europejskiej nie jest zadowolonych z postępowania Irlandii w kwestii wysokości podatków i ulg dla dużych korporacji. Od dawna słychać głosy, aby ujednolicić system podatkowy dla firm w Unii Europejskiej. Irlandia chce zachować niskie stawki, aby przyciągać wielkie firmy.

Wyrok – 13 miliardów euro dla Irlandii

Sprawa podatków, których według Komisji Europejskiej nie zapłaciła firma Apple, skierowano do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Według komisji, Apple korzystał w Irlandii z niedozwolonych unijnymi przepisami ulg podatkowych przez kilkanaście lat.

Irlandia staje po stronie firmy Apple

Irlandia stanęła w obronie firmy Apple. Przedstawiciele rządu argumentowali, że każdy kraj może przyznawać ulgi podatkowe, które wpływają na rozwój kraju. Dla Irlandii obecność takich dużych firm oznacza miejsca pracy i dodatkowe wpływy do budżetu.

Minister Finansów Irlandii Paschal Donohoe poinformował, że firma Apple zacznie wpłacać pieniądze w transzach na specjalne konto depozytowe już od maja 2018 roku. Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje jeszcze złożoną apelację przez firmę Apple w tej sprawie. Jeżeli wyrok zostanie podtrzymany, otrzymane pieniądze trafią do irlandzkiego budżetu.