Minister Środowiska ma zaprezentować nową rządową kampanię już w najbliższych tygodniach.

W nadchodzących tygodniach rząd ma przedstawić nową kampanię na rzecz ograniczenia zużycia energii w Irlandii.

Oszczędzanie energii

Minister Środowiska, Eamon Ryan, powiedział, że rząd „będzie musiał zrobić o wiele więcej”, aby poradzić sobie z kryzysem kosztów życia. Uważa jednak, że w obecnej sytuacji należy też zachęcać mieszkańców do oszczędzania energii.

Jak zapowiedział, rząd skupi się na środkach pomocy tym, którzy są najbardziej zagrożeni ubóstwem energetycznym, ale ostrzegł, że niektóre interwencje mogą nastąpić dopiero w Budżecie 2023.

Podczas audycji RTÉ Morning Ireland minister Ryan obiecał „całą serię inicjatyw” w zależności od problemów inflacyjnych oraz tego, jak długo potrwa wojna na Ukrainie.

Tymczasem społeczeństwo w Irlandii powinno dostosować się do obecnych warunków i w miarę możliwości kontrolować zużycie energii w gospodarstwach domowych.

Praktyczne wskazówki

Praktyczne wskazówki dotyczące zmniejszenia zużycia energii to m.in.:

  • gotowanie niezbędnej ilości wody w czajniku zamiast pełnego czajnika
  • w miarę możliwości nastawianie urządzeń na niższą temperaturę
  • ograniczenie podróżowania samochodem
  • ograniczenie czasu kąpieli pod prysznicem
  • obniżenie termostatów o jeden stopień
  • korzystanie z urządzeń AGD poza godzinami szczytu

Minister Ryan powiedział też, że zależność od rosyjskich paliw kopalnych w Europie podkreśliła, jak ważne jest, aby Irlandia polegała na własnych zasobach – wiatru, energii słonecznej, biomasie.

Zgodnie z jego zapowiedzią, Ministerstwo Środowiska będzie próbowało przyspieszyć działania, które pomogłyby ludziom zaoszczędzić na kosztach energii.