Sprawca morderstwa Polaka mieszkającego w Irlandii usłyszał wyrok sądu w tej sprawie.

Sąd Central Criminal Court w Irlandii wydał wyrok dla obywatela Łotwy odpowiedzialnego za morderstwo Polaka Arkadiusza Cz.

Jak donosi Leitrimobserver powodem scysji, a w konsekwencji zabójstwa mężczyzny był dług w kwocie €100 za zakup narkotyków.

Oskarżony przyznał się, że w dniu 1.11.2016 roku groził rodzinie Arkadiusza Cz. i że wybił szyby w oknach w domu kolegi. Przyznał się również do zabójstwa Polaka, którego zaatakował nożem w okolicy Longford Shopping Centre przy Rue Noyal Chatillon w Townspark. Nie przyznał się jednak do jego morderstwa.

Jak doszło do morderstwa Polaka w Irlandii

Początek konfliktu miał miejsce kiedy Rihards L. kupił od Arkadiusza Cz. narkotyki o wartości €300, lecz nie zapłacił mu pieniędzy na czas. Polak wraz ze znajomym udał się do domu kolegi, w którym znajdowała się też jego partnerka, ich trójka dzieci, a także jego matka i siostra. Mężczyzna został wtedy pobity kastetem.

Rihards L. zgłosił sprawę na Gardzie, lecz nie wniósł oskarżenia, przez co jego dług u Polaka został zmniejszony do €100. To jednak nie zakończyło konfliktu. Jak zeznał Rihards L. w jego domu doszło do kilku sytuacji, gdzie Polak powybijał szyby w oknach.

W dniu morderstwa Rihards L. wraz z kolegami przebywał w mieście. W pewnej chwili podjechał do niego samochód, w którym znajdował się Arkadiusz Cz. Mężczyzna domagał się spłaty długu. Rihards L. odmówił twierdząc, że nie zapłaci, bo został pobity kastetem.

Polak zagroził mu pobiciem. W nocy po raz kolejny szyba w oknie Rihardsa L. została wybita i na miejsce wezwano Gardę. Wtedy oskarżony miał wskazać Polaka jako sprawcę i powiedzieć, że go „dorwie”. Funkcjonariusze Gardy polecili mu nie zbliżać się do Arkadiusza Cz.

Jednak mężczyzna zabrał z domu nóż i czekał w mieście na Arkadiusza Cz., którego trzykrotnie zaatakował nożem, w tym raz w serce. Ten cios okazał się być śmiertelny.

Wyrok w sprawie morderstwa Polaka w Irlandii

Ława przysięgłych uznała Rihards’a L. winnym morderstwa Arkadiusza Cz. i wyznaczyła dla niego karę dożywotniego więzienia.