Możliwe znaczne obniżki rachunków w Irlandii - spadek cen hurtowych

Odbiorcy w Irlandii mogą przygotować się na obniżkę w wysokości nawet 20%.

Konsumenci w Irlandii mogą się przygotować na obniżki rachunków za energię nawet o 20%.

Rachunki w Irlandii

A to dzięki znacznemu spadkowi hurtowych cen energii, które osiągnęły wartości znacznie niższe niż w czasie szczytowego momentu kryzysu energetycznego.

Dane Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) wskazują, że w marcu tego roku ceny hurtowe były o 40,3% niższe niż rok temu i aż o 76,6% niższe niż w sierpniu 2022 roku, kiedy to ceny osiągnęły rekordowe poziomy.

Mimo niewielkiego wzrostu cen hurtowych w marcu o 2,4% w porównaniu do lutego, ceny są teraz ułamkiem tego, co były na szczycie kryzysu.

Daragh Cassidy z portalu Bonkers.ie twierdzi, że „biorąc pod uwagę obecny poziom cen, bardzo prawdopodobne jest, że zobaczymy kolejną rundę obniżek cen w drugiej połowie roku w przedziale od 10 do 20%.

Dodał przy tym, że już dwie rundy obniżek cen od zeszłego września przyniosły obniżkę rachunków o 20-25%.

W świetle tych danych, Cassidy radzi konsumentom, którzy nie są związani umową z obecnym dostawcą energii, poważnie rozważyć zmianę dostawcy, aby maksymalizować oszczędności.

Ceny energii elektrycznej w Irlandii

Według raportu Stowarzyszenia Elektrycznego Irlandii (EAI), irlandzcy klienci energii elektrycznej są chronieni przed wahaniami cen dzięki dłuższemu okresowi rozkładania wzrostów cen, co oznacza mniej gwałtowne podwyżki.

Mimo to, analiza przeprowadzona przez EAI wskazuje, że od września 2021 roku ceny energii elektrycznej w Dublinie były piątym najwyższym średnim poziomem wśród 33 europejskich stolic.

Tylko w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i we Włoszech odnotowano wyższe ceny w tym trzyletnim okresie.

Ochrona irlandzkich konsumentów przed zmiennością cen była możliwa dzięki wcześniejszym i wyższym podwyżkom cen przez dostawców europejskich, co skutkowało mniejszymi wahaniami cen w Irlandii.

EAI podkreśla, że irlandzcy klienci energii elektrycznej otrzymują również znaczące wsparcie w postaci dopłat do rachunków elektrycznych.

Niemniej jednak, pomimo wsparcia w postaci dopłat, ceny hurtowe nadal są o około dwukrotnie wyższe niż przed kryzysem energetycznym, a Irlandia nadal zmaga się z wyższymi kosztami sieciowymi na mieszkańca ze względu na rozproszoną populację.