POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Kwestia bliskich kontaktów jest częścią nowych środków ochrony zdrowia podjętych przez rząd w Irlandii.

Część ministrów w Irlandii wyraziła swoje obawy w związku z wprowadzeniem surowszych przepisów dotyczących bliskich kontaktów.

Nowe przepisy w Irlandii

Kwestia bliskich kontaktów jest częścią nowych środków ochrony zdrowia podjętych przez rząd w Irlandii. Według nowych zasad:

  • Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą, co najmniej tydzień wcześniej, muszą ograniczyć ruchy przez 5 dni i wykonać trzy testy antygenowe
  • Osoby, które nie otrzymały dawki przypominającej lub nie są w ogóle zaszczepione, muszą ograniczyć przemieszczanie się przez 10 dni

Brak pracowników

Ostrzeżono, że od Wigilii może pojawić się około 10.000 nowych przypadków dziennie, a każda z tych osób będzie miała średnio 3,1 bliskich kontaktów.

Oznacza to, że dziennie około 41.000 osób może otrzymać wskazanie do ograniczenia poruszania się przez kilka dni. Efektem będą braki kadrowe wśród pracowników, co już odnotowano w transporcie publicznym.

Łańcuch dostaw

Ministrowie obawiają się też tego, jak nowe przepisy wpłyną na pracę lokalnych władz oraz służb, w tym straży pożarnej czy Gardy (w przypadku pracowników służby zdrowia obowiązują mniej restrykcyjne przepisy).

Ich zdaniem realny staje się chaos w pracy tysięcy osób zatrudnionych w fabrykach, magazynach i centrach logistycznych. A to może poważnie zakłócić łańcuch dostaw.