POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Meteorolodzy w Irlandii skomentowali najnowsze doniesienia o tzw. Bestii ze Wschodu.

Już niedługo spodziewane jest nagłe ocieplenie stratosfery – Sudden Stratospheric Warming (SSW). Podobne zjawisko spowodowało w 2018 roku uderzenie sztormu Emma.

Zjawisko SSW może spowodować duży spadek temperatur i obfite opady śniegu. Podczas sztormu Emma doszło do paraliżu kraju – wprowadzono czerwony alert pogodowy i tymczasowo zamknięto lotniska, szkoły, urzędy i sklepy. Z powodu zalegającego śniegu wiele dróg było nieprzejezdnych, a tysiące domów zostało pozbawionych dostaw prądu.

Meteorolodzy z Met Eireann skomentowali najnowsze doniesienia, iż w styczniu br. grozi nam podobne uderzenie zimy, jakie miało miejsce trzy lata temu.

Ich zdaniem nie ma gwarancji, że SSW przyczyni się do zimniejszych warunków w Irlandii. Każde takie zjawisko jest inne i raczej rzadko ma wpływ na pogodę na Zielonej Wyspie.

Obecnie trudno jeszcze jest prognozować jak ocieplenie stratosfery wpłynie na warunki pogodowe w Irlandii,”ponieważ już jesteśmy w bardzo zablokowanej konfiguracji”.

Mieszkańcy będą jednak teraz mogli śledzić długoterminowe prognozy pogody Met Eireann. Będą one publikowane w każdy wtorek i piątek i obejmą przedział czasowy od 10 do 40 dni.

Więcej: met.ie