POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Podwyżki świadczeń mają na celu zmniejszenie poziomu ubóstwa w Irlandii wobec rosnących kosztów życia.

Rząd rozpatruje zwiększenie świadczeń socjalnych w Irlandii. Ma to na celu zmniejszenie poziomu ubóstwa w kraju wobec rosnących kosztów życia.

Świadczenia socjalne w Irlandii

Zgodnie z zapowiedzią podstawą październikowego planu finansowego Budżet 2023 ma być zmniejszenie kosztów opieki nad dziećmi, największy w historii pakiet socjalny, a także niższe podatki.

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że pakiet socjalny i emerytalny będzie musiał być znacznie większy niż w 2022 roku. Stwierdził, że potrzebna jest podwyżka świadczeń emerytalnych o ponad 5 euro tygodniowo.

Varadkar poinformował, że skala i szczegóły pakietu socjalnego nie zostały jeszcze ustalone. Potwierdził jednak determinację rządu w kwestii kosztów utrzymania w Irlandii.

Jego zdaniem wzrost inflacji nie jest tymczasowy, lecz „może trwać latami”. Dlatego niezbędne jest opracowanie kompleksowego planu wsparcia dla mieszkańców.

Koszty opieki nad dziećmi w Irlandii

W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi Taoiseach Micheál Martin zapowiedział, że cięcia kosztów opieki nad dziećmi mogą nastąpić do Bożego Narodzenia.

Wśród propozycji pojawiło się zamrożenie lub limitowanie podwyżek opłat, na co nie chcą się zgodzić właściciele placówek.

Tymczasem opozycja wzywa do podjęcia środków pomocy dla osób o średnich i niskich dochodach jeszcze przed Budżetem 2023. W przyszłym tygodniu partia Sinn Féin będzie wnioskować o głosowanie Dáil w sprawie nadzwyczajnego budżetu.

Czytaj też: Co z finansowym wsparciem dla mieszkańców Irlandii?