Eksperci są zdania, że obecna sytuacja epidemiczna w Irlandii wynika z poluźnienia restrykcji w grudniu.

W ciągu ostatnich kilku dni liczba nowych przypadków Covid-19 w Irlandii spadła, lecz HSE uważa, że obciążenie służby zdrowia jeszcze bardziej się nasili.

W poniedziałek potwierdzono 93 zgony osób zakażonych Covid-19. Była to najwyższa dzienna liczba ofiar śmiertelnych odnotowana od wybuchu pandemii w zeszłym roku.

W sumie do tej pory odnotowano 2.708 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem – informuje irlandzkie Ministerstwo Zdrowia.

Eksperci ds. zdrowia uważają, że obecna sytuacja epidemiczna w Irlandii wynika z poluźnienia restrykcji w grudniu. Spodziewają się też dalszego wzrostu liczby zgonów, ponieważ utrzymujący się wysoki poziom chorób w społeczności przenosi się do szpitali.

Nowa decyzja rządu w sprawie szczepień w Irlandii

Tymczasem rząd zgodził się, by także lekarze rodzinni GP oraz farmaceuci wykonywali szczepienia przeciwko Covid-19. Ma to znacznie przyspieszyć realizację planu szczepień w Irlandii.

Rząd wystąpił też z prośbą o wczesną dostawę szczepionki AstraZeneca/Oxford University, aby była gotowa do podania w przychodniach lekarzy rodzinnych, aptekach i ośrodkach szczepień, gdy tylko zostanie zatwierdzona pod koniec tego miesiąca.

Szczepionkę opisano jako „przełomową”, ponieważ nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze, a do Irlandii ma trafić 3,3 miliona dawek.