POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Ekspert ds. zdrowia publicznego uważa, że w Irlandii rozpoczęła się właśnie czwarta fala infekcji Covid-19.

W niedzielę 4 lipca odnotowano 562 nowe przypadki Covid-19 w Irlandii. To najwyższa od maja liczba nowych zakażeń. Liczba osób hospitalizowanych z powodu wirusa wzrosła o sześć w ciągu 24 godzin, na oddziałach intensywnej terapii znajduje się 14 osób.

Czwarta fala

Prof. Sam McConkey z Royal College of Surgeons in Ireland uważa, że mamy do czynienia z początkiem czwartej fali Covid-19 w Irlandii. Profesor wyraził przy tym nadzieję, że ta fala będzie „mniej traumatyczna” niż pierwsza, druga i trzecia.

Ekspert ds. zdrowia publicznego ostrzega też przed kolejnymi wariantami koronawirusa, które mogą stanowić zagrożenie dla osób zaszczepionych.

Ten, którego naprawdę się boję, to taki, który przenosi się szeroko u zaszczepionych ludzi i w którym szczepionka nie zadziała.

Jego zdaniem stworzenie drugiej wersji szczepionki zajęłoby firmom farmaceutycznym od trzech do sześciu miesięcy. Do tego dochodzi czas produkcji i dystrybucji nowych szczepionek.

Program szczepień

Tymczasem szef HSE, Paul Reid powiedział, że jest szansa zaszczepienia całej dorosłej populacji do końca sierpnia lub początku września. Oznaczałoby to zakończenie programu szczepień o miesiąc wcześniej.

Przyspieszenie programu szczepień jest możliwe dzięki dołączeniu do niego farmaceutów oraz dzięki możliwości odkupienia miliona dawek szczepionek mRNA od Rumunii.

Szczepienie dla dzieci

W kwestii wprowadzenia szczepień dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat szef HSE powiedział, że „rozważane są wszystkie opcje”. Na obecną chwilę nie ma jednak zalecenia, by rozpocząć szczepienia dla tej grupy jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Poinformował przy tym, że w dalszym ciągu przedstawiciele NIAC (Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień) nie wydali w tej sprawie swojej rekomendacji.