POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Trzy związki zawodowe nauczycieli w Irlandii zdecydowały w sprawie akcji protestacyjnej.

Związki nauczycieli w Irlandii poparły akcję protestacyjną, do strajku włącznie, jeśli rząd nie zmieni swojej decyzji w sprawie nowych zasad szczepień przeciw Covid-19.

Jest to następstwo decyzji rządu o wprowadzeniu szczepień przeciwko Covid-19 w oparciu o wiek, a nie zawód:

Więcej: Nauczyciele w Irlandii rozważają strajk. Powodem decyzja rządu

Decyzja ta została skrytykowana przez nauczycieli, którzy twierdzą, że są narażeni na znaczne ryzyko infekcji z powodu kontaktu z uczniami z wielu rodzin w miejscach, w których wentylacja może być słaba, a dystans społeczny stanowi wyzwanie.

Podczas Kongresu Irish National Teachers’ Organisation związki INTO, TUI i ASTI zagłosowały za akcją protestacyjną.

Wniosek zobowiązuje związki do głosowania za strajkami, jeśli do końca czerwca nauczyciele nie znajdą się w grupie priorytetowej szczepień.


DOŁĄCZ DO NAS NA YOU TUBE - ZASUBSKRYBUJ::

Oznacza to, że w tym roku szkolnym nie powinno być żadnych zakłóceń, jednak we wrześniu może być problem z powrotem do szkół.

Nauczyciele czują się oszukani, ponieważ na początku tego roku zostali zapewnieni przez rząd, że będą w grupie priorytetowej i dlatego zgodzili się na powrót do nauki stacjonarnej.

Odpowiedź rządu na głosowanie związków nauczycieli w Irlandii

Taoiseach Micheál Martin zareagował na wyniki głosowania związków nauczycieli i stwierdził, że na obecną chwilę nie ma planów zmiany zasad.

Inni ministrowie zauważyli, że zgodnie z nowym programem starsi i bardziej zagrożeni nauczyciele będą teraz szczepieni szybciej niż to było planowane w starym programie.

Minister Edukacji, Norma Foley, zwróciła uwagę, że lista priorytetowa została zaktualizowana, ponieważ międzynarodowe dowody potwierdzają, że „wiek jest najsilniejszym wskaźnikiem tego, czy osoba, która zachoruje na Covid-19, zostanie przyjęta do szpitala lub na OIT, czy też umrze w wyniku zakażenia.”

Przemawiając na Kongresie INTO Minister Foley stwierdziła, że osoby starsze w wieku 60-65 lat są 70 razy bardziej narażone na śmierć z powodu Covid-19 niż osoby poniżej 35 roku życia.