Naukowcy w Irlandii rozpoczęli nową misję

Celem misji jest odnalezienie „technosygnatur” na innych planetach.

Naukowcy z Trinity College w Irlandii rozpoczęli misję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie.

Nowy projekt w Irlandii

Nawiązali przy tym współpracę ze szwedzkim obiektem badawczym w poszukiwaniu „technosygnatur” na innych planetach.

Są to naukowe wskaźniki, które dostarczają dowodów na istnienie przeszłych lub obecnych technologii i które stanowiłyby wsparcie dla istnienia inteligentnego, obcego życia w innych częściach wszechświata.

Grupa korzysta z irlandzkiego Teleskopu LOFAR w Birr, w hrabstwie Offaly oraz z jego szwedzkiego odpowiednika w Onsala, niedaleko Göteborga.

Kierownikiem projektu jest profesor Evan Keane, związany z Katedrą Radioastronomii w Trinity College oraz dyrektor irlandzkiego Teleskopu LOFAR.

Astronomia

Mimo że naukowcy od ponad 60 lat przeszukują niebo w poszukiwaniu sygnałów pozaziemskich, większość projektów opierała się na pojedynczych obserwatoriach.

To powoduje ograniczenia w filtracji ziemskich zakłóceń, co utrudnia identyfikację sygnałów niepochodzących z Ziemi.

Ponadto większość dotychczasowych badań koncentrowała się na częstotliwościach powyżej 1 GHz, co jeszcze bardziej zawężało obszar poszukiwań.

Zespoły z Trinity College Dublin, zespół Breakthrough Listen oraz Obserwatorium Kosmiczne w Onsali będą korzystać z różnorodnych technik teleskopowych, aby szukać sygnałów na znacznie niższych częstotliwościach.

To, w połączeniu z korzystaniem z wielu miejsc do obserwacji, pozwoli naukowcom odróżnić autentyczne sygnały pozaziemskie od zakłóceń związanych z Ziemią.