Nawet 10.000 euro grzywny za złamanie przepisów w Irlandii

Funkcjonariusze Gardy rozpoczęli specjalną akcję i ostrzegają przed konsekwencjami za złamanie przepisów.

W Irlandii po raz kolejny rozpoczęto specjalną akcję Gardy – Operację Tombola. Funkcjonariusze ostrzegają mieszkańców przed konsekwencjami, które grożą za złamanie przepisów prawa.

Akcja Gardy

Operacja Tombola to akcja prowadzona w celu promowania i wdrożenia środków ostrożności związanych ze sprzedażą i użyciem sztucznych ogni. Zbliża się Halloween i na rynku pojawiają się już nielegalne fajerwerki.

Anne Marie McMahon, zastępca komisarza ds. patrolowania i bezpieczeństwa, przypomniała opinii publicznej, że kupowanie i sprzedawanie fajerwerków w Irlandii jest przestępstwem.

Nielegalne jest również sprowadzenie sztucznych ogni zakupionych legalnie poza Irlandią. Osoby będące w posiadaniu takich fajerwerków będą podlegać karze.

Obecnie za posiadanie, sprzedaż lub odpalanie sztucznych ogni w Irlandii grozi kara grzywny w wysokości €10.000 lub/i kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Fajerwerki w Irlandii

Przedstawiciele Gardy ostrzegają, że podczas używania fajerwerków można doznać poważnych obrażeń, z przypadkami utraty kończyn i uszkodzenia oczu włącznie.

Zachęca się do myślenia o osobach starszych i wrażliwych w społecznościach lokalnych, a także o zwierzętach domowych, dla których sztuczne ognie przeważnie są źródłem strachu.

W ramach Operacji Tombola będą prowadzone intensywne poszukiwania nielegalnych fajerwerków w całym kraju, w tym w strefie przygranicznej, jak zapowiadają przedstawiciele Gardy.