Nawet 5 tys. euro kary - zaostrzenie przepisów w Irlandii

Propozycja zmian w ustawie wynikła po ostatnich tragicznych zdarzeniach w Irlandii.

Minister Rolnictwa, Charlie McConalogue, opracował plan zaostrzenia przepisów przewidujących m.in. zwiększenie kar dla właścicieli psów w Irlandii.

Nowe przepisy w Irlandii

Propozycja zmian w ustawie Control of Dogs Act wynikła po tragicznych zdarzeniach w Irlandii. W ostatnich latach wzrosła liczba ataków psów na ludzi i na inne zwierzęta w kraju.

Do jednego z takich zdarzeń doszło w listopadzie ubiegłego roku, gdy biegający bez smyczy i kagańca pies zaatakował 9-letniego chłopca bawiącego się z przyjaciółmi w pobliżu swojego domu w Enniscorthy w hrabstwie Wexford.

Wskutek pogryzienia przez pitbulteriera chłopiec doznał bardzo poważnych obrażeń i zmuszony był poddać się wymagającym operacjom rekonstrukcji twarzy.

W sumie w latach 2016-2021 zarejestrowano ponad 1700 podobnych incydentów w Irlandii. Według oficjalnych danych jest to niestety tendencja rosnąca.

Kara grzywny

Zgodnie z projektem zmian w ustawie dotychczasowa kara grzywny dla „nieodpowiedzialnych właścicieli” zostanie podwojona.

Osoby, które zezwolą swoim psom, uznawanym za rasy agresywne, na swobodne poruszanie się bez smyczy i kagańca, muszą się liczyć z karą nawet 5 000 euro.

Projekt zakłada też poprawę identyfikowalności i dobrostanu psów poprzez utworzenie jednej scentralizowanej bazy danych mikroczipów dla psów.

Inne propozycje zmian w ustawie dotyczą również hodowli, sprzedaży i dostaw psów. Planuje się utworzenie scentralizowanej krajowej bazy danych dla placówek zajmujących się hodowlą psów.

Minister dąży też do zatrudnienia 40 dodatkowych pracowników miejskich zajmujących się wyłapywaniem bezpańskich psów.