POLONIA IRLANDIA

Minister Zdrowia zapowiedział wprowadzenie kar pieniężnych dla osób, które łamią przepisy dotyczące walki z Covid-19 w Irlandii.

Już niedługo wprowadzone mają zostać kary pieniężne dla osób, które nie przestrzegają rządowych przepisów dotyczących walki z Covid-19 w Irlandii.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly zapowiedział kary grzywny w wysokości od €20 do €100 „za określone rzeczy”. Jego zdaniem funkcjonariusze Gardy będą mogli łatwo egzekwować przestrzeganie obostrzeń przez mieszkańców.

Tabela kar ma być dodatkiem do obowiązujących już kar grzywny do €2.500 i/lub kary pozbawienia wolności do 6 miesięcy za brak maseczki w wyznaczonych miejscach.

Przepisy nie będą jednak dotyczyły imprez domowych:

Postanowiliśmy nie nakładać na to kary, a naprawdę uszanować świętość domu danej osoby.

Wcześniej przedstawiciele An Garda Síochána wyrazili obawy wobec legalności wchodzenia do domów mieszkańców, u których organizowane są spotkania towarzyskie.

W Irlandii od kilku tygodni obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w transporcie publicznym, w sklepach i centrach handlowych, u fryzjerów, kosmetyczek oraz w miejscach, w których utrudnione jest zachowanie bezpiecznego dystansu.

Według National Public Health Emergency Team (NPHET) większość mieszkańców stosuje się do tych przepisów.