POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Decyzja Ministra Finansów zaskoczyła ostatnio wiele osób w Irlandii, w tym polityków, którzy otwarcie skrytykowali jego pomysł.

Od 1 marca 2019 roku zwiększony miał zostać w Irlandii podatek VAT na suplementy diety, w tym witaminy i minerały – czytaj: 1 marca podwyżka podatku w Irlandii. Wzrosną ceny w sklepach.

Jednak planowana podwyżka podatku zostaje wstrzymana – powodem są protesty licznych przeciwników tego pomysłu. Ponad 60.000 osób podpisało w tej sprawie petycję, odbyły się również pikiety pod irlandzkim parlamentem Dáil.

Komisja Revenue Commissioners opóźni podwyżkę do 1 listopada 2019 roku. Tymczasowo pozostaje więc 0% podatku na witaminy i suplementy w Irlandii, co z pewnością ucieszy dziesiątki tysięcy konsumentów w Irlandii.

W tym czasie mają się odbyć rozmowy i konsultacje w tej kwestii. Opozycja spodziewa się, że decyzja zostanie wycofana i do planowej podwyżki nie dojdzie w ogóle. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że po 1 listopada podwyżką VAT w wysokości 23% objęte zostaną tylko wybrane produkty.