POLONIA IRLANDIA

Mężczyzna, który przez siedem lat nielegalnie pobierał zasiłki dla bezrobotnych w Irlandii, usłyszał wyrok sądu.

W Okręgowym Sądzie Karnym w Dublinie odbyła się sprawa mężczyzny, który nielegalnie pobierał różne świadczenia socjalne w Irlandii przez siedem lat. Oskarżony wyłudził w sumie ponad €200.000 z Opieki Społecznej.

50-letni mężczyzna, obywatel Holandii, przyjechał do Irlandii ze swoją rodziną w 2009 roku. Jednak już pod koniec 2010 roku rodzina przeniosła się do Wielkiej Brytanii.

W okresie między czerwcem 2011 a czerwcem 2018 mężczyzna mieszkając za granicą pobierał zasiłki i dodatki socjalne w Irlandii w kwocie:

  • Jobseeker’s Allowance – €107.914
  • Back to Work Allowance – €32.006
  • Back to School Clothing and Footwear Allowance – €2.205
  • Rent Allowance – €84.575

W tym okresie oskarżony przylatywał do Irlandii co kilka tygodni i pobierał zasiłki, a także składał wnioski o różne świadczenia socjalne. Wszystkie listy z Opieki Społecznej były przekierowywane na jego adres w Wielkiej Brytanii.

Cały proceder wykryto kiedy jeden z listów z Social Welfare nie został przekierowany, lecz wrócił do nadawcy. Funkcjonariusze Gardy sprawdzili wskazany w Opiece adres i stwierdzili, że dom nie jest zamieszkany przez świadczeniobiorcę.

Mężczyznę poproszono o pokazanie listu z An Post, który miał być dowodem, że nie zlecił przekierowania listów. Oskarżony sam napisał list i przedstawił go jako wystawiony przez An Post.

Mężczyźnie postawiono zarzuty oszustwa i fałszerstwa. Oskarżony podczas rozprawy przyznał się do winy i wyraził skruchę. Wpłacił też €2.500 jako „mały gest” zadośćuczynienia.

Mężczyźnie groziło nawet osiem lat więzienia. Jednak sędzina wzięła pod uwagę, że oskarżony nie był wcześniej karany i miał zdiagnozowane problemy natury psychicznej. Zasądzono wyrok pozbawienia wolności na okres czterech lat.