Polonia Irlandia

HSE ostrzega przed niebezpiecznym norowirusem, który rozprzestrzenia się w jednym z miast Irlandii.

W jednym z największych szpitali w Irlandii odnotowano nagły wzrost liczby osób zarażonych niebezpiecznym norowirusem.

W Limerick rośnie liczba osób, które zgłaszają się lekarza z objawami zarażenia norowirusem czyli „zimową grypą żołądkową”. Tzw. Vomiting Bug nie przyczynił się jeszcze do wprowadzenia restrykcji dla odwiedzin w szpitalu University Hospital Limerick, lecz wydano ostrzeżenie w związku z rosnącą liczbą osób zgłaszających się do szpitala z objawami wirusa.

W grupie podwyższonego ryzyka są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby przewlekle chore. Objawy jak nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha zazwyczaj mijają po kilku dniach, jednak niebezpieczeństwo wynika z odwodnienia organizmu.

Dlatego HSE apeluje o ograniczenie wizyt w placówkach medycznych, a także o zachowanie podstawowych zasad higieny jak częste i dokładne mycie rąk. W przypadku pojawienia się objawów, należy skontaktować się z lekarzem GP telefonicznie, by nie zarażać innych pacjentów w poczekalniach. Wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia i nawet jednorazowy kontakt z osobą zainfekowaną grozi zarażeniem się.

Ze względu na łagodne warunki pogodowe w Irlandii przewiduje się, że zachorowalność na grypę żołądkową jeszcze wzrośnie i rozprzestrzeni się na inne obszary kraju. W miarę możliwości należy unikać dużych skupisk ludzi.