POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Niebezpieczny norowirus rozprzestrzenia się na coraz większym obszarze Irlandii.

Rośnie liczba osób, które zgłaszają się lekarza z objawami zarażenia norowirusem w Irlandii. W okresie łagodnych warunków zimowych wirus może łatwo rozprzestrzeniać się między ludźmi. Tygodniowo zachorować może od 10.000 do 20.000 osób – ostrzega HSE.

W Wielkiej Brytanii już od kilku tygodni przybywa pacjentów skarżących się na tzw. vomiting bug. Podobnie jest już w Irlandii, gdzie także rośnie liczba takich przypadków.

W grupie podwyższonego ryzyka są także kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby przewlekle chore. Objawy jak nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha zazwyczaj mijają po kilku dniach, jednak niebezpieczeństwo wynika z odwodnienia organizmu.

By uniknąć zarażenia wirusem należy przestrzegać podstawowych zasad higieny jak częste i dokładne mycie rąk. W przypadku pojawienia się objawów, należy skontaktować się z lekarzem GP telefonicznie, by nie zarażać innych pacjentów w poczekalniach. Wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia i nawet jednorazowy kontakt z osobą zainfekowaną grozi zarażeniem się.

Przewiduje się, że zachorowalność na grypę żołądkową jeszcze wzrośnie i rozprzestrzeni się na inne obszary kraju. W miarę możliwości należy unikać dużych skupisk ludzi.