Dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair Michael O’Leary zapowiedział, że podwyższy ceny biletów o 100%, jeżeli apelacja podtrzyma niekorzystny wyrok sądu.

Pasażerowie linii lotniczych mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli lot samolotu jest opóźniony. Z tego prawa skorzystał mężczyzna podróżujący z półroczną córką. Jego lot został opóźniony aż o 9 godzin.

Opóźnienie lotu – twoje prawa

Jeżeli lot jest opóźniony, przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatnie posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, a także możliwość przeprowadzenia dwóch rozmów telefonicznych, nadania dwóch dalekopisów, dwóch przesyłek faksowych lub e-mailowych. Zależy to od długości opóźnienia lub długości lotu:

• gdy opóźnienie wynosi co najmniej 5 godzin pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletów lub lotu powrotnego do pierwszego miejsca odlotu;

• gdy z powodu opóźnienia lotu występuje konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy pasażerowie mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania w hotelu i darmowego transportu między lotniskiem a hotelem.

• jeżeli pasażerowie przybędą do miejsca docelowego co najmniej 3 godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika godzinie przylotu, będą mieli prawo do uzyskania odszkodowania w wysokości od 250 EUR do 600 EUR w zależności od zasięgu podróży (na podstawie wyroku z dnia 19 listopada 2009 roku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach połączonych C-402/07 i C-432/07).

Źródło: Europejskie Centum Konsumenckie

Pasażer domagał się uznania dziecka poniżej 2 lat podróżującego na kolanach jako normalnego pasażera. Standardowa opłata w liniach Ryanair za dziecko do 2 lat wynosi 20 euro niezależnie od trasy. Firma Ryanair nie chciała wypłacić odszkodowania za opóźniony lot, ponieważ dziecko nie miało osobnego miejsca.

Sąd w Liverpoolu nie zgodził się z decyzją linii lotniczych i nakazał wypłatę odszkodowania dla dziecka w wysokości 400 euro. Ryanair przedstawił swój komunikat:

Niemowlaki, które nie płacą za bilet ani nie zajmują miejsca, nie powinny występować o rekompensatę za opóźniony lot. Rodzice dziecka i jego siostra otrzymali już za ten rejs ponad 1200 euro odszkodowania, czyli 4 razy więcej niż zapłacili za bilety lotnicze.

W związku z tą decyzją sądu przedstawiciele linii lotniczych Ryanair zapowiedzieli, że jeżeli apelacja podtrzyma niekorzystny wyrok, podniosą ceny biletów dla dzieci do 2 lat o 100%. Ta podwyżka będzie miała na celu zabezpieczenie pieniędzy na wypłaty ewentualnych odszkodowań.