POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Są już odpowiednie przepisy w Irlandii dopuszczające wprowadzenie takiego rozwiązania.

Na łamach Newstalk.com ukazała się opinia prawnika ds. zatrudnienia, która wzbudziła niemałe emocje wśród opinii publicznej w Irlandii.

Jego zdaniem w najbliższych miesiącach rozwinięty zostanie program szczepień przeciw Covid-19, a pracodawcy zaczną planować powrót pracowników do firm.

Jednak wielu z nich znajdzie się w sytuacji, w której niektórzy pracownicy – z różnych powodów – odmówią przyjęcia szczepionki.

Zdaniem prawnika firmy będą wtedy miały „ogromne problemy”. W tym miejscu pojawia się więc kwestia znalezienia wyjścia z tej sytuacji.

W pewnym momencie rząd może stanąć przed wyborem: albo szczepienia będą obowiązkowe, albo należy odseparować zaszczepionych pracowników od tych, którzy szczepionki nie przyjęli.

Podczas audycji Hard Shoulder w Newstalk prawnik ten poinformował, że istnieją już przepisy prawne, z których rząd mógłby skorzystać:

Jest to objęte ustawą o zdrowiu 1947-2020… sekcja 31, która zezwala Ministrowi Zdrowia na kierowanie szczepieniami w tym kraju. Jest tam przepis, którego nie uruchomili, i myślę, że trzeba będzie się temu przyjrzeć bardzo, bardzo uważnie.

Prawnik posunął się w swoich tezach dalej i stwierdził, że może też zaistnieć polityka „no jab, no job” co oznacza, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wrócić na swoje stanowisko pracy.

Na obecną chwilę irlandzki rząd zajmuje stanowisko, w którym nie rozważa wprowadzenia przymusowych szczepień przeciw Covid-19. Podobnie na ten temat wypowiadają się przedstawiciele World Health Organization.