Coraz więcej osób skarży się na nowe praktyki landlordów w Irlandii.

Coraz więcej osób w Dublinie, które chcą wynająć dom lub apartament, skarży się na nowe praktyki landlordów. Podobnie zaczyna się dziać także w innych miastach Irlandii.

Właściciele domów lub apartamentów oczekują od wynajmujących opłacenia kaucji o równowartości dwóch miesięcy czynszu. Oburzenie jest tym większe, że ceny wynajmu są najwyższe w historii. Najemcy muszą oszczędzić na czynsz i kaucję, a to wydatek w Dublinie sięgający kilku tysięcy euro.

Do Residential Tenancies Board wpływają skargi na nowe praktyki landlordów, a najemcy oczekują w tej kwestii stanowiska rządu. Nie wiadomo czy jest to zgodne z prawem, by pobierać kaucję za dwa miesiące, a nie jak to się praktykuje od lat – za miesiąc czynszu.

Jest całkiem możliwe, że właściciele nieruchomości wykorzystują lukę prawną, co ma być ich głosem sprzeciwu wobec wprowadzonych przez rząd ograniczeń podwyżek czynszu. W czerwcu 2017 roku grupa prywatnych właścicieli nieruchomości poinformowała, że zamierza walczyć z „nielegalną kontrolą czynszów – czytaj więcej: Landlordowie sprzeciwiają się regulacjom czynszów. Ceny znowu wzrosną?