To pierwszy tego typu sklep w Irlandii i „stanowi ekscytującą innowację w handlu detalicznym i obsłudze klienta”.

Pierwszy sklep w Irlandii wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji został właśnie otwarty.

Sztuczna inteligencja

Według Minister Stanu ds. Edukacji Specjalnej, Josephy Madigan, sklep „stanowi ekscytującą innowację w handlu detalicznym i obsłudze klienta”.

Sklep znajduje się w Dublinie i umożliwia klientom kupowanie towarów drogą elektroniczną, bez konieczności płacenia przy kasie.

„Market x Flutter” znajduje się w nowo otwartej siedzibie globalnej firmy zajmującej się zakładami sportowymi i grami Flutter Entertainment w Clonskeagh w Dublinie.

Sklep wykorzystuje ponad 90 kamer i technologię sztucznej inteligencji, aby klienci mogli wybrać towary i przejść do wyjścia bez czekania w kolejce.

Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że nie stosuje się technologii rozpoznawania twarzy ani technologii biometrycznej, co zapewnia kupującym „całkowitą anonimowość”.

Zasady działania

Klienci „odprawiają się” przy wejściu, a następnie swobodnie przechadzają się po sklepie, dokonują zakupów bez skanowania i bez czekania w kolejce.

Kamery anonimowo śledzą kupującego, dodając wybrane produkty do wirtualnego koszyka. Kiedy klient wychodzi ze sklepu, rachunek za wybrane artykuły jest dostarczany bezpośrednio na jego telefon.

Sklep „Market x Flutter” został stworzony przez Compass Group Ireland (CGI). Firma pracuje jednak nad utworzeniem podobnych sklepów w innych biurach korporacyjnych, a także w centrach sportowych i rekreacyjnych w Irlandii.