Obcokrajowcy to jedna z kilku grup, które zarabiają w Irlandii najmniej.

Najnowszy raport Low Pay Commission w Irlandii pokazuje, że jest kilka grup osób pracujących, które przez długi czas nie mają większych szans na podwyżkę pensji.

Stawka minimalna w Irlandii

Według raportu aż 25% pracowników zatrudnionych na stawce minimalnej otrzymuje tak niską pensję przez co najmniej cztery lata. Wśród nich są obcokrajowcy, pracownicy zatrudnieni na pół etatu oraz osoby słabo wykształcone.

Najwięcej pracowników zarabiających Minimum Wage w Irlandii to osoby między 25 a 34 rokiem życia, jednak brakuje dokładnych danych wskazujących dlaczego tak długo pozostają na najniższej płacy.

Zasiłki socjalne a praca w Irlandii

Przedstawiciele Low Pay Commission chcą w czerwcu przesłać swój raport do Departamentu Ochrony Socjalnej. W swoich wnioskach chcą również zwrócić uwagę na rozważenie potencjalnych czynników zniechęcających do pracy, a wynikających z systemu opieki społecznej. Stagnacja w zarobkach na poziomie Minimum Wage może być właśnie jednym z takich czynników, jeśli zasiłki socjalne wynoszą niewiele mniej niż pensja.

Ich zdaniem CSO musi opracować obszerny zbiór danych na temat zarobków, powiązany z danymi zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Komisja ma nadzieję, że raport wpłynie też na ponowne rozpatrzenie systemu wypłacania Working Family Payment (dawniej FIS).